Jak zmobilizować się do nauki języków?

Jak zmobilizować się do nauki języków?

Autor: Julia


Pracuję już trochę w branży językowej i cóż… największym wyzwaniem bywa wytrwałość i regularność. Myślę, że jednak to, czego najbardziej brakuje ludziom to umiejętność zaczynania nauki 🛫, zabierania się za nią danego dnia.

_________

Jak się już zacznie sesję nauki to już “jakoś leci”, wciągamy się w nią i realizujemy plan danego dnia. Jestem zdania, że właśnie z tego wynika pożądana regularność - z tego, że każdego dnia siadasz do nauki i po prostu wykonujesz zaplanowaną robotę. 

_________

 Myślę, że warto mieć wypracowane myślenie: pamiętaj, żeby jeszcze dzisiaj zacząć naukę i realizować ją chociaż przez minutę zamiast: pamiętaj o nauce dzisiaj, bo Twój cel to regularność. Jak skupiamy się po prostu na tym, by zrobić małą porcję materiału, od razu łatwiej jest zabrać się do nauki, bo to przecież tylko minuta, absolutne minimum. W ogóle uważam, że na początek właśnie minuta dziennie wystarczy 👍 - byleby to było po prostu codziennie, bez znaczenia, jak długo. 

_________

Dobrze też mieć wypracowaną konkretną postawę wobec nauki i wobec siebie. Poniżej znajdziesz 10 podejść/postaw, z których możesz korzystać zamiennie albo i nawet wszystkie na raz - to nie ma znaczenia, najważniejsze, żeby skłoniło Cię to do wykonania chociaż najmniejszej pracy. 

_________

1. Potraktuj naukę jak wyzwanie 🚀. Podejdź do tego tak, że Twoim zadaniem jest osiągać małe codzienne cele, że to pewnego rodzaju gra 🎮, w którą grasz ze sobą. Zbieraj dni, w które się uczysz, staraj się utrzymać jak najdłuższą passę codziennych sesji nauki, wymyśl sobie jakąś nagrodę za wytrwałość. Poszukaj takiego podejścia, które najbardziej na Ciebie zadziała i zachęci Cię do zaangażowania się w wyzwanie uczenia się.

_________

2. Potraktuj to jak codzienną czynność 🪥.  Staraj się nie myśleć, że nauka to jakiś przesadny wysiłek 😩. Przyjmij ją jak coś zupełnie oczywistego. Tak samo, jak oczywiste jest mycie zębów czy ubieranie się, tak samo powinnaś traktować naukę języków. Robisz ją codziennie i tyle, nie ma co rozkminiać, codziennie ma być coś zrobione i kropka.

_________

3. Potraktuj to jak element 🧩 Twojej tożsamości. Jeśli rzeczywiście chcesz znać języki, zależy Ci na tym i wiesz, że chcesz to kontynuować, zacznij identyfikować się jako osoba, która interesuje się językami i regularnie się uczy. Tak samo jak osoby, które biegają, nazywają same siebie biegaczami, tak samo Ty zacznij nazywać siebie pasjonatką języków/ fanką języków / lifelong learnerką. Jak mam komuś się przedstawić to zawsze elementem mojego własnego opisu jest pasja do języków obcych, to integralna część mnie.

_________

4. Nie myśl, rób 👊. Po prostu: nie szukaj powodów, nie szukaj motywacji, skup się na tym, by jak najszybciej zabrać się za działanie. Nie zastanawiaj się, nie analizuj. Raczej tak organizuj sobie czas i przestrzeń wokół siebie, żeby jak najłatwiej było Ci zacząć się uczyć.

_________

5. Monitoruj ✅ ❌. Monitorowanie postępów w nauce języków jest wartościowe, bo umożliwia świadome śledzenie osiągnięć, identyfikację obszarów do poprawy i utrzymanie stałej motywacji w procesie nauki. Wybierz jakieś jedno miejsce i w nim codziennie notuj swoje aktywności językowe.

_________

6. Mów innym o tym, że się uczysz codziennie 🤓. Dzielenie się z innymi informacją o codziennej nauce działa jako rodzaj zobowiązania - motywuje do systematyczności i kontynuowania nauki. Opowiadanie o swoich postępach w nauce może też zbudować wsparcie społeczne (ludzie będą Cię o to pytać i Cię wspierać) oraz zwiększać u Ciebie poczucie odpowiedzialności za swoje cele językowe. Dodatkowo dyskusje z innymi na temat nauki języka mogą dostarczyć cennych wskazówek, sugestii i perspektyw, co może przyczynić się do rozszerzenia wiedzy oraz umiejętności komunikacyjnych w danym języku.

_________

7. Postuj o swojej nauce w socialach 🛜. W 2021 roku zrealizowałam swoje postanowienie noworoczne - 13 tysięcy kroków codziennie. Zrobiłam to w dużej mierze dlatego, że wrzucałam sobie co jakiś relacje z tego wyzwania na Instagramie, pisałam też o tym posty na LinkedInie. Podobnie z bieganiem, które rozpoczęłam w październiku 2023. W kilku postach wspomniałam o swoich zmaganiach podczas rozpoczynania biegania i dostałam bardzo dużo miłych komentarzy i wsparcia. To, że więcej osób wie o moich zajawkach i wspiera mnie w tym, dodatkowo mnie motywuje do działania. 

_________

8. Doceniaj na maxa postępy - chwal się nimi 🙌.  Świadome uznawanie własnych osiągnięć sprzyja budowaniu pozytywnego podejścia do nauki, wzmacnia poczucie własnej wartości oraz motywuje do dalszego wysiłku. Konsekwentne podkreślanie własnych osiągnięć to również sposób na utrzymanie wysokiego poziomu motywacji. Nie ma co się wstydzić, że dogadałaś się na wakacjach, że skończyłaś jakiś poziom kursu albo że coraz lepiej rozumiesz piosenki czy filmy. Warto w rozmowach na temat nauki języków przeplatać informacje o swoich sukcesach.

_________

9. Nagradzaj się za wytrwałość 🎁. Nagradzaj się za wysiłek. Ja, kiedy chcę poświętować jakiś sukces, lubię pójść do dobrej restauracji albo zaplanować wyjazd zagraniczny. Wyjazdy tam, gdzie używa się danego języka, to dobra okazja do praktyki i do przekonania się, jak dużo się już umie. Możesz też sprezentować sobie jakieś nowe materiały do nauki, ale nie zawsze to musi być coś powiązanego z nauką - ja sobie na przykład ostatnio zamówiłam torebkę - miałam pracowity miesiąc i dużo się też podczas niego nauczyłam, więc stwierdziłam, że to może być dobry pretekst do złożenia zamówienia na torebkę, która od dawna bardzo mi się podobała.

_________

10. Czasem się po prostu zmuś do tego, żeby zacząć, a potem zdecyduj czy kontynuujesz czy nie 🫵. Zdarza się, że przerwa od nauki to nie jeden czy kilka dni, ale tygodnie lub nawet miesiące. Niestety kiedy wypadnie się z rytmu nauki, bywa trudno wrócić. Dlatego właśnie czasem warto po prostu zmusić się do nauki, wrócić do niej trochę na siłę, usiąść do aplikacji czy podręcznika nawet wtedy, gdy ewidentnie czujemy niechęć do nauki (która wynika po prostu z długiej przerwy, już zapomnieliśmy, za co lubiliśmy naukę plus jest strach, że niewiele się już pamięta). Jak już zrobisz cokolwiek to albo okaże się OK i będziesz kontynuować albo uznasz, że nadal totalnie nie masz ochoty - wtedy nie ma co się zmuszać, lepiej odpuścić i spróbować innego dnia.  

_________

Oczywiście nie ma konieczności korzystania z tych wszystkich propozycji, chcę Ci tylko pokazać, że mogą być różne podejścia, różne ścieżki i sposoby na to, by zmobilizować się do nauki i utrzymać zaangażowanie w nią.

_________

Czasem jest tak, że idziemy na jakieś szkolenie czy webinar, czytamy książkę lub poradnik i wiemy z tego 99% rzeczy, ale nagle trafimy na jakieś wartościowe zdanie, ciekawą wskazówkę albo inspirujące historie, które okazują się bardzo pomocne - mam nadzieję, że jakiś punkt z tego tekstu sprawił, że czujesz nową energię do nauki i że utrzymasz swoją wytrwałość w nauce przez długi czas 💪. Trzymam za Ciebie kciuki i mam nadzieję, że zrealizujesz swoje językowe cele 🤗.